Pokaż auto

Sprawdzone modele samochodów

Seat z języka hiszpańskiego oznacza Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych. Seat jest przedsiębiorstwem motoryzacyjnym, produkującym samochody osobowe od 1950 roku. Na przestrzeni lat przedsiębiorstwo zostało sprzedane i współcześnie stanowi własność niemieckiego koncernu Volkswagen AG.

Pierwszym modelem wyprodukowanym pod marką Seat był model 1400. Model ten był produkowany w fabryce w Barcelonie, na licencji Fiata 1400. Drugim modelem marki Seat był model 600, którego produkcja rozpoczęła się w 1957 roku.

Ten model również był produkowany na licencji, tym razem Fiata 600. Do 1965 roku samochody marki Seat były sprzedawane wyłącznie na rynku hiszpańskim. W 1965 roku samochody Seat zaczęto sprzedawać m.

in. na rynku kolumbijskim. W 1980 roku FIAT odsprzedał swoje udziały hiszpańskiemu udziałowcowi.

Dzięki temu marka Seat stała się w pełni hiszpańską marką motoryzacyjną. Nie nacieszyła się jednak tym zbyt długo, ponieważ w 1982 roku Seat zdecydował się na podjęcie współpracy z niemieckim koncernem Volkswagen, który w 1986 roku wykupił ponad połowę udziałów w firmie, a tym samym przejął kontrolę nad hiszpańską marką. W 1990 roku Volkswagen wykupił 99,99% udziałów, a w 1991 roku wprowadzono na rynek pierwszy model Seata powstały przy współpracy z Volkswagenem – Golfa II – Toledo.

Ciekawostką jest, że od 2002 roku Seat należy do Grupy Volkswagena (do której należą także Audi oraz Lamborghini). Pod marką Seat w ostatnich latach produkowanych było sześć modeli samochodów: Alhambra, Ateca, Ibiza, León, Mii oraz Toledo.

używana toyota handel samochodami blog